Targi ORGATEC 2016 – najświeższe trendy w branży mebli biurowych

W dniach 25-29 października w Kolonii w Niemczech odbyły się targi branży wyposażania wnętrz biurowych ORGATEC. Nie mogło nas tam zabraknąć! Dziś uchylam przed Wami rąbka tajemnicy – zdradzam kilka inspiracji i trendów podpatrzonych na targach ORGATEC 2016.

ORGATEC 2016 – rekordowa liczba wystawców i odwiedzających

Targi ORGATEC odbywają się cyklicznie co dwa lata w Kolonii w Niemczech. Tegoroczna edycja pobiła jednak wszystkie dotychczasowe rekordy – targi ORGATEC 2016 zgromadziły aż 56 000 gości ze 118 krajów oraz 671 wystawców z 40 krajów!

 

Tym samym organizatorzy ORGATEC udowodnili (nie po raz pierwszy i pewnie nie ostatni), że tym targom należy się pozycja lidera imprez branży wyposażania wnętrz biurowych. Odwiedzając ORGATEC można być pewnym, że poznało się najświeższe trendy w wyposażeniu współczesnych miejsc pracy.

 

1 2

 

Tegorocznym targom ORGATEC przyświecał temat przewodni „Creativity works”. Według nowej wizji pracy i jego środowiska, przestrzeń biurowa to nie tylko miejsce pracy - ma na celu przede wszystkim uwalnianie kreatywności i dawanie szansy na wykorzystanie pełni potencjału pracowników. Jak tego dokonać? Już podpowiadamy na bazie naszych spostrzeżeń z targów!

Poczuj się w biurze jak w domu!

Surowe wnętrza? Absolutnie nie! Coraz popularniejszy jest (a popularność ta będzie wciąż rosła!) trend wprowadzania atmosfery home office do biur. Zamiast surowego i industrialnego klimatu wpuszczamy do biura nieco domowego ciepła.

Na stoiskach targowych nadal wśród materiałów królował beton, a wśród kolorów szarość i biel, zostały one jednak przełamane drewnianymi elementami wykończeniowymi i intensywnie żółtymi tkaninami na obiciach mebli.

 

3 4

 

Elementy wykończenia, które do tej pory kojarzyliśmy z wyposażeniem domowym, coraz częściej wykorzystywane są w biurach – a co za tym idzie, coraz bardziej zacierają się różnice między domem a pracą, chętniej spędzamy czas w swoich przytulnych biurach.

 

5

 

Prostota i elegancja, ciepło filców i naturalnych materiałów – nam ten trend się bardzo podoba! Trzymamy kciuki, żeby te zmiany na stałe weszły do naszych biur!

 

6 7

8

 

Koniec ery open space’ów

Trendy pokazują też, że dotąd najczęściej spotykany układ biur – open space – odchodzi już do lamusa. Nawet w pojedynczych małych biurach powstają dedykowane strefy pracy, każde miejsce jest zgodne z wykonywanymi w nim zadaniami.

Co zrobić, aby każdy z nas mógł mieć spersonalizowane stanowisko pracy? Żebyśmy czuli się szczęśliwi i mogli pracować tak jak chcemy? Musimy całe otoczenie dopasować do siebie!

 

9

10

 

Na pewno ułatwi nam to możliwość wpływu na to przy czym i na czym pracujemy.

Są to m.in. krzesła, fotele i biurka z regulacją wysokości (bez których już za chwilę nie będziemy mogli się obyć!) oraz akcesoria, miękkość tapicerowanych elementów, komfort akustyczny.

 

11

 

A tak à propos komfortu akustycznego - open space nierozerwalnie łączy się także z hałasem i z problemami w skupieniu się. Podczas ORGATEC 2016 dużo uwagi poświęcono więc akustyce, wystawcy prezentowali m.in. panele wygłuszające, budki telefoniczne, systemy akustyczne – elementy wyposażenia, które dbają o akustyczny komfort pracownika.

 

12 13

 

Połączenie charakteru, mobilności i zdrowia

Wszystkie meble i elementy dbające o komfort akustyczny dostępne są w różnych kształtach i kolorach – dzięki czemu możemy tworzyć miejsca o zróżnicowanym charakterze. Układając je możemy tworzyć osobisty krajobraz, wspomnienie lub skojarzenie z plażą, lasem czy jaskinią. Projektując systemy akustyczne producenci skupili się na technice relacji i zachowań, tworząc rozwiązania architektury produktów i socjologii.

 

14 15

 

 

Kolejnymi meblami, które pojawiły się na targach i zdecydowanie przykuwały uwagę, były meble mobilne. Dają możliwość szybkiej zmiany przestrzeni biurowej, jej wyglądu oraz funkcjonalności. Wyposażenie o łatwej możliwości przekształcania nie tylko przyciąga wzrok, ale też pobudza kreatywność.

 

16 17

 

Na ORGATEC 2016 bardzo widoczny była także moda na zdrowie. Sporo ludzi z powodu pracy większość dnia spędza w fotelu lub na krześle – całkowicie zaniedbując ruch, jakąkolwiek aktywność fizyczną. Wystawcy pokazywali swoje odpowiedzi na ten problem: podnoszony blat roboczy (tak, aby przy nim można było stać, a nie tylko siedzieć), krzesło, które tylko nas podpiera, umieszczenie stref relaksu w drugim końcu biura (co wymusza ruch, żeby do niej dotrzeć).

 

18 19

20

 

W oczekiwaniu na ORGATEC 2018

I na koniec coś, co znaleźliśmy na targach i co bardzo lubimy - czyli powrót starych polskich projektantów i wzorów. Fotele profesora Romana Modzelewskiego wracają do współczesnych wnętrz - projekty z końca lat 50. nadal będą nas cieszyć!

 

21 22

 

Nowe możliwości w wyposażaniu wnętrz otwierają szerokie pola na kształtowanie komfortowych miejsc pracy. Ograniczać nas może tak naprawdę tylko wyobraźnia!

Miejmy nadzieję, że polscy inwestorzy będą na to wszystko gotowi pod kątem finansowym - bo na szczęście są coraz bardziej świadomi tego, jak mamy pracować. Już za dwa lata podczas kolejnej edycji ORGATEC zobaczymy, jakie trendy przeszły próbę czasu i zostały faktycznie wprowadzone w realizacje.

 

23

 

Anna Łakomy